Długie ładowanie sklepu PRESTASHOP 1.7 - Grupago

Długie ładowanie sklepu PRESTASHOP 1.7

Coraz częściej przedsiębiorcy branży eCommerce borykają się z problemem spowalniających sklepów internetowych opartych o system Prestashop. Sporo firm informatycznych nie jest w stanie naprawić problemów wydajnościowych tych sklepów. Uruchomienie cache’owania, zmiana serwera na szybszy, a nawet czyszczenie bazy ze zbędnych danych nie zawsze daje oczekiwane efekty. Sklepy działają wolno, strony ładują się od 3 do nawet 10 sekund nawet przy niewielkich kilkutysięcznych bazach produktowych. 

Przez 10 lat naszego doświadczenia z Prestashop wyrobiliśmy metodykę identyfikowania problemów wydajnościowych, które możemy podzielić na problemy związane z bazą danych oraz problemy związane z nadmiarową ilością plików. O ile problem z bazą danych jest dość łatwy do wykrycia poprzez zastosowanie odpowiednich technik pomiarowych, to problem z nadmiarową ilością plików wymaga pełnej analizy kodu źródłowego.

 

Problemy z wydajnością bazy danych

Problemy z bazą danych są generowane głównie przez moduły, które nie trzymają powtarzalnych wyników w pamięci podręcznej (CACHE) i pobierają wyniki z bazy danych za każdym razem, kiedy użytkownik porusza się po stronach sklepu internetowego. Na rynku jest wiele modułów płatnych i darmowych, które znacznie spowalniają sklepy internetowe, a często dają o sobie znać podczas poszerzania bazy produktowej. 

Najważniejsze jest odnalezienie problematycznych modułów, a jednym ze sposobów jest wyłączenie wszystkich modułów i ponowne ich uruchomienie. Przy każdym uruchomieniu modułu należy przetestować szybkość ładowania sklepu. Wyraźny spadek szybkości oznacza problemy z poprzednio uruchomionym modułem.